Ako sa starať o pneumatiky, aby ste nedostali defekt?
Užitočné rady pre starostlivosť o pneumatiky.
Pneumatika, jedna z najdôležitejších súčastí automobilu. Je to vlastne taká papučka, ako máme doma pri pozeraní televízie. Vynález pneumatiky zmenil zásadným spôsobom komfort cestovania. V roku 1839 sa americkému chemikovi a vynálezcovi Charlesovi Goodyearovi náhodou na kaučuk vysypala prášková síra a tak sa mu podarilo objaviť vulkanizovaný kaučuk - gumu. Neskôr v roku 1888 John Boyd Dunlop si dal patentovať prvú vzduchom plnenú pneumatiku, ktorú použil na bicykel, aby jazda bola komfortnejšia. Koncom 19. storočia, keď sa začínala rozmáhať výroba automobilov, boli už vyrábané odnímateľné pneumatiky, ktoré sa nemuseli prilepovať. Počas celej éry automobilizmu prešli pneumatiky veľkým vývojom a aj dnes v laboratóriách testujú najnovšie technológie v tejto oblasti.
Ako sa správne starať o pneumatiky?
V dnešnej dobe si doma v garáži, alebo na parkovisku nikto sám pneumatiky neprezuje. Vždy je na to treba autoservis, alebo pneuservis. Ostatná starostlivosť je už na každom majiteľovi, alebo vodičovi auta. Základná kontrola je vizuálna, to znamená, treba dôkladne kontrolovať, či na pneumatike nie sú trhliny, praskliny, či nie je niekde vydutá. Pneumatika je z gumy a tá časom starne a stráca svoje vlastnosti. Odporúča sa nepožívať pneumatiku staršiu ako 5 rokov, lebo je to vek, keď výrazne stratí svoju pružnosť a odolnosť. Ďalším predpokladom k dlhodobej spokojnosti je správne nahustenie. V dokumentácii k vozidlu je vždy uvedené, akým tlakom treba nafúkať pneumatiku. Ak nemáte dokumentáciu, tak táto informácia býva uvedená aj na štítku nalepenom na karosérii. Odporúčame dodržiavať tieto pokyny od výrobcu. Správne nahustenie môžete skontrolovať aj s pneumeračmi z našej ponuky. Nie je dobré keď je pneumatika podhustená, ale ani prehustená. Vždy kontrolujte tlak za studena, lebo vzduch sa vplyvom tepla rozťahuje a u zohriatej pneumatiky sú hodnoty tlaku skreslené. Podhustená pneumatika spôsobuje nestabilitu pri jazde, zvyšuje spotrebu a prichádza k predčasnému opotrebeniu, dokonca až k zničeniu. Pneumatikám podhusteným o 20 % sa počet najazdených kilometrov môže znížiť o 20 %. Znamená to stratu asi 8 000 km. Životnosť pneumatiky je približne 40 000 km. Prehustená pneumatika stráca kontakt s vozovkou v potrebnom rozsahu a je tiež náchylná na neprimerane rýchle opotrebenie.
Pneumatika postupne stráca zo svojho tlaku z prirodzených dôvodov, daných použitím kaučuku, čiže gumy okolo 1 psi (0,076 baru) za mesiac. Stratu tlaku môže urýchliť únik vzduchu z niekoľkých príčin:
- Prepichnutie, čiže defekt. Ak je únik vzduchu veľký, je dobré navštíviť pneuservis a dať si pneumatiku skontrolovať, prípadne zalepiť defekt. My vám ponúkame sadu na opravu defektu a spreje na defekty s ktorými ľahko zalepíte malé poškodenia.
- Ventil. Pri každej kúpe novej pneumatiky je potrebné použiť aj novýj ventil, nakoľko je vyrobený z gumy, ktorá časom stráca svoju pružnosť a ventil už nemusí dobre tesniť.
- Čiapočka ventilu. Treba pravidelne kontrolovať, či čiapočka ventilu je správne nasadená a zaskrutkovaná. Jej úlohou je chrániť ventil pred vniknutím nečistôt, blata a soli.
- Nesprávne nahustenie. Tak ako sme už písali, pravidelnou kontrolou tlaku môžete predísť predčasnému opotrebeniu a poškodeniu pneumatiky. Používajte kvalitné pneumerače.
- Nsadená pneumatika na neočistený disk kolesa. Vždy je potrebné pri každom prezúvaní dôkladne očistiť styčné plochy medzi diskom kolesa a pneumatikou. Akákoľvek nečistota môže spôsobiť zlé dosadnutie pneumatiky a jej následnú netesnosť.
Všetko pre starostlivosť o kolesá a pneumatiky nájdete aj u nás za vynikajúce ceny.
Ako je to s dusíkom v pneumatikách?
Zvyčajne je pneumatika plnená vzduchom. Niektoré pneuservisy vám na požiadanie naplnia pneumatiku dusíkom. Dusík je vlastne suchý vzduch bez obsahu kyslíka. Jeho výhodou je, že menej uniká a tak nestráca pneumatika dlhodobo svoj tlak. Všetky hodnoty nahustenia sú rovnaké ako pri vzduchu a môže sa miešať so vzduchom v pneumatike.
O nás
My v COMCO.SK máme pre vás pripravený obrovský výber náhradných dielov pre takmer všetky automobily. Naša ponuka olejov a filtrov vyrieši vašu pravidelnú údržbu. Postarajte sa o svojho miláčika s našou kvalitnou autochémiou a doprajte mu zaujímavé doplnky. Špičkové náradie pohľadi nejednu chlapskú dušu, preto neváhajte a pozrite, čo všetko pre vás máme.
Prečítajte si tiež
- Zakážu fajčenie za volantom?
- Energetický nápoj za volantom
- Textilné snehové reťaze?
- VW GOLF GTI Ikona športových hatchbackov
- Pes a mačka v aute
- Koľko stojí diaľničná známka v roku 2025?
- Audi Quattro je epicky legendárne
- Legendy DTM: Mercedes-Benz vs. BMW
- Namiesto angličáku vrak? Not wheels prichádza.
- Niki Lauda a jeho život legendy formule 1
- Brzdové kotúče a bezpečnosť
- Turbo a kompresor - výkon nado všetko
- Tyčky stabilizátora ako naši pomocníci
- EGR Ventil ako kámoš aj potiažista
- Momentový kľúč je kľúčový