Ako vybrať autobatériu
Nenechajte výber správnej batérie do auta na náhodu, tento dôležitý komponent rozhoduje o tom, či auto naštartujete.
Pri výbere autobatérie je niekoľko dôležitých ohľadov, odporúčame tieto najdôležitejšie.
Napätie
Väčšina osobných automobilov využíva 12 V napätie, ktoré je zároveň napätím autobatérie. Je preto dôležité, aby nová autobatéria mala správne napätie, ktoré vyhovuje typu vášho vozidla. COMCO ponúka službu vyhľadávač autobatérií podľa značky a modelu auta.
Motorky a motocykle obvykle pracujú s napätím 6 V a nákladné vozidlá ako akomióny, či autobusy používajú až 24 V.
Kapacita
Kapacita autobatérie je udávaná v ampérhodinách (Ah) a ovplyvňuje, ako dlho autobatéria dokáže dodávať prúd. Pri výbere je dôležité zvážiť požiadavky vášho vozidla ako aj obvyklé používanie vozidla, ak napríklad potrebujete využívať elektrinu aj pri vypnutom motore. Miesto pre akumulátor má špecifické rozmery, ktoré je potrebné zachovať, myslite na to, keď budete hľadať autobatériu s vyššou ako predpísanou kapacitou. Naftové motory obvykle vyžadujú vyššiu kapacitu ako benzínové.
Štartovací prúd
Moderné vozidlá s elektronikou potrebujú dostatočne vysoký štartovací prúd na rozbehnutie štartéru motora počas štartovania. Tento údaj je udávaný v ampéroch (A). Pri dieselových autách je potrebné vybrať batériu s vyšším štartovacím prúdom, pretože dieselové motory vyžadujú viac energie na štartovanie. Vždy vyberte autobatériu s vyšším alebo rovnakým štartovacím prúdom aký je minimálne udávaný.
Ak neviete naštartovať vozidlo, podporúčame použiť štartovacie káble zodpovedajúce danému štartovaciemu prúdu.
Umiestnenie pólov
Správne umiestnenie pólov na autobatérii je kritické. Vždy sa ubezpečte, že nová batéria má póly umiestnené rovnako ako stará, aby káble batérie správne dosiahli svoje miesto v motorovom priestore. Pri zakladaní novej autobatérie skotrolujte svorky a kabeláž. Znečistené svorky je potrebné vyčistiť napríklad kovovou kefou aby nedochádzalo ku skratom. Prerušené alebo inak poškodené káble vedúci k baterérii odporúčame z bezpečnostných dôvodov vymeniť.
Rozmery
Rozmery autobatérie sú tiež dôležité. Nová batéria by sa mala vojsť do vyhradeného priestoru pod kapotou, v podlahe interiéru alebo v batožinovom priestore.
Batérie sú umiestnené v každom type vozidla inak. Autobatéria sa musí zmestiť do upevňovacích konštrukcií.
Údržbová a bezúdržbová autobatéria
Rozhodnite sa, či preferujete autobatériu s možnosťou údržby alebo bezúdržbovú autobatériu.
Bezúdržbové batérie sú pohodlné, pretože nepotrebujú dolievať destilovanú vodu, ale údržbové batérie vyžadujú občasné kontroly a dolievanie destilovanej vody, aby sa udržala správna hladina elektrolytu.
Novšie vozidlá pracujú už s bezúdržbovými batériami a aj AGM batériami, ktoré predstavujú ďalší generačný krok vo vývoji.
Prečítajte si tiež
- VW GOLF GTI Ikona športových hatchbackov
- Pes a mačka v aute
- Koľko stojí diaľničná známka v roku 2025?
- Audi Quattro je epicky legendárne
- Legendy DTM: Mercedes-Benz vs. BMW
- Namiesto angličáku vrak? Not wheels prichádza.
- Niki Lauda a jeho život legendy formule 1
- Brzdové kotúče a bezpečnosť
- Turbo a kompresor - výkon nado všetko
- Tyčky stabilizátora ako naši pomocníci
- EGR Ventil ako kámoš aj potiažista
- Momentový kľúč je kľúčový
- Eznamka.sk - kde sú diaľničné známky doma
- Celoročné pneumatiky po celý rok
- Filtre a oleje