Alternátor
Alternátor je súčasťou elektrickej výbavy automobilu a jeho úlohou je dobíjať autobatériu a generovať elektrický prúd.
Populárne diely Alternátor
Značky dielov Alternátor
Alternátor
Alternátor je súčasťou každého automobilu už desiatky rokov. Nahradil pôvodne používané dynamo, ktoré má veľa nevýhod v porovnaní s alternátorom. Alternátor pomocou prevodu mechanickej energie na elektrickú energiu vyrába elektrický prúd, ktorým dobíja akumulátor - autobatériu vo vozidle. Tento prúd je usmerňovaný cez usmerňovač, aby bol stále rovnakej polarity. Alternátor je poháňaný cez remenicu od motora a prúd dokáže dodávať už od nízkych otačok.
Ako funguje alternátor?
Vo všeobecnosti je alternátor veľmi účinným elektrickým zariadením, ktoré premieňa mechanickú energiu na elektrickú. Alternátor sa aktivuje v okamihu, keď je spustený motor vozidla. Veľkou výhodou dnešných moderných alternátorov je, že dokážu vyrobiť dostatočné množstvo elektrickej energie aj pri nízkych otáčkach motora. V minulosti to v starých autách a motoroch s dynamom nebolo možné. Moderné technológie a pokrok v technike napomohli k zdokonaleniu aj tohto zariadenia. Nemôže sa teda stať situácia, že by akumulátor nebol dobíjaný, aj keď bol motor spustený iba na krátku dobu. Alternátor poznáme jednofázový pre motocykle a trojfázový pre takmer všetky automobily.
Výhody a nevýhody alternátora
Alternátor je relatívne jednoduchý prístroj, ktorý pracuje väčšinou bezporuchovo a nevyžaduje ani žiadnu údržbu. Pracuje už od nízkych otáčok, takže je vhodný aj do mestských automobilov, ktoré v mestách často stoja v kolónach. Kontrolku dobíjania má každé vozidlo na prístrojovej doske a ak sa vyskytne porucha, rozsvieti sa kontrolka a v tom prípade treba čo najskôr navštíviť autoservis. Nevýhoda alternátora spočíva v tom, že keď je vybratý akumulátor a spustí sa činnosť alternátora, môže prísť k prepätiu a tým k poškodeniu alternátora a elektrospotrebičov v automobile.