Celoročné pneumatiky, ich výhody a nevýhody
Sú tieto pneumatiky naozaj vhodné pre všetkých?
Prvá pneumatika vznikla tak, že pán Dunlop, švédsky veterinár dal svojmu synovi na bicyklové kolesá záhradnú hadicu, aby netrpela tak jeho chrbtica. Samozrejme, začiatky pneumatík nemali tak jednoduchý štart vo svete automobilov a sprevádzalo ich množstvo patentov, až kým boli plne použiteľné v bežnej premávke. V roku 1937 prišla na svet zimná pneumatika, keďže dovtedy sa pneumatiky nerozlišovali na zimné a letné. V dobách nedávno minulých v časoch socializmu boli u nás prevažne celoročné pneumatiky, keďže iné bolo ťažko zohnať. Označovali sa ako univerzálne. Dnes sa tieto pneumatiky opäť vracajú a sú čoraz populárnejšie.
Celoročné pneumatiky
Už z názvu je jasné, že majú všetko prispôsobené na prevádzku počas všetkých ročných období. Sú naozaj také unikátne, že dokážu úplne nahradiť sezónne pneumatiky? Nuž, fyziku neoklameš a tak ani tieto pneumatiky nie sú úplne dokonalé. Pozrime sa bližšie na sezónne pneumatiky:
- Letné. Sú vyrobené z tvrdšej zmesi, aby dokázali znášať relatívne vysoké teploty. Rozhorúčený asfalt môže mať až 50 °C a k tomu treba pripočítať zohrievanie pneumatík počas jazdy. Ak klesne teplota pod 7 °C sú príliš tvrdé a strácajú priľnavosť hlavne za dažďa a na mokrej vozovke. Ďalším typyckým znakom letnej pneumatiky je dezén prispôsobený hlavne na odvod vody s čo najväčšou plochou priľnúcou k ceste.
- Zimné. Sú presným opakom tých letných. majú mäkšiu zmes, aby boli čo najpružnejšie aj v silných mrazoch. Ich dezén je prispôsobený zimným podmienkam a hlavne jazde na snehu, ľade a na mokrej vozovke.
Ako to zvládajú celoročné pneumatiky a pre koho sú určené?
Celoročné pneumatiky sú takým kompromisom medz letnými a zimnými. Samotní veľkí výrobcovia pneumatík sa zhodnú v tom, že celoročné pneumatiky prinášajú niekoľko výhod hlavne v miernych teplotných pásmach. Pokiaľ jazdíte hlavne v meste, alebo v oblastiach so slabým výskytom sneženia a bez krutých mrazov, tak celoročné pneumatiky sú pre vás to pravé orechové.
Zhrňme si výhody celoročných pneumatík:
- Ekonomika prevádzky. Keďže nemusíte chodiť na pravideľné výmeny do pneuservisu, ušetríte počas celej životnosti nemalé financie.
- Členitý dezén. Letné pneumatiky mávajú relatívne hladký dezen, aby čo najviac priľnuli k ceste.. Celoročné pneumatiky majú členitejší dezén, ktorý je vhodný aj do terénu, preto sú jasnou voľbou pre autá typu SUV.
- Bezstarostná prevádzka. Prispieva k vášmu kľudu, lebo nemusíte myslieť na pravideľnú výmenu, nemusí sa objednávať na výmenu a tým vám odpadajú všetky stresy okolo výmeny pneumatík.
Takže na záver vám želáme pokojnú jazdu na každom type pneumatík a bezpečný návrat domov. Tím COMCO.SK
Prečítajte si tiež
- VW GOLF GTI Ikona športových hatchbackov
- Pes a mačka v aute
- Koľko stojí diaľničná známka v roku 2025?
- Audi Quattro je epicky legendárne
- Legendy DTM: Mercedes-Benz vs. BMW
- Namiesto angličáku vrak? Not wheels prichádza.
- Niki Lauda a jeho život legendy formule 1
- Brzdové kotúče a bezpečnosť
- Turbo a kompresor - výkon nado všetko
- Tyčky stabilizátora ako naši pomocníci
- EGR Ventil ako kámoš aj potiažista
- Momentový kľúč je kľúčový
- Eznamka.sk - kde sú diaľničné známky doma
- Celoročné pneumatiky po celý rok
- Filtre a oleje