Lambda sonda, ako funguje a príčiny porúch
Na čo si treba dávať pozor pri lambda sonde?
Lambda sonda, už tradičný strašiak majiteľov hlavne starších automobilov. Nečinná lambda sonda vie veľmi potrápiť nielen majiteľa automobilu, ale aj servisných technikov. Tento vynález začali ako prví montovať do svojich automobilov americkí výrobcovia kvôli zníženiu spotreby paliva a od roku 1992 sa stala lambda sonda povinnou súčasťou výfukového systému. Od roku 2000 ju začali montovať aj do naftových motorov.
Čo to je lambda sonda a ako funguje?
Lambda sonda je elektronický snímač kyslíku vo výfukových plynoch. Je to podlhovastá súčiastka valcového tvaru, ktorej určitá časť je zaskrutkovaná do výfukového potrubia. A práve táto časť sníma kyslík vo výfukových plynoch a výsledky odosiela do riadiacej jednotky ECU. Tam sú tieto údaje vyhodnocované a riadiaca jednotka na základe nich neustále upravuje chod motora. Týka sa to hlavne zmiešavania paliva a vzduchu v rôznych pomeroch. Taktiež upravuje zapaľovanie a vstrekovanie palivovej zmesy. Celá táto činnosť lambda sondy a riadiacej jednotky má za úlohu znížiť spotrebu paliva, zvýšiť výkon motora a vypúšťať čo najčistejšie emisie. Výfukový systém môže obsahovať jednu, alebo dve lambda sondy. Pokiaľ je len jedna, je umiestnená za výfukovými zvodmi a pred katalyzátorom. Ak sú dve lambda sondy, sú umiestnené pred katalyzátorom na vyhodnocovanie zloženia zmesy a za katalyzátorom ako diagnostická sonda.
V súčasnej dobe sa do automobilov montujú tri typy lambda sond, ktoré se líšia svojou konštrukciou a principom fungovania.
- Pracujúce s premenným napätím
- Pracujúce s premenným odporom
- Širokopásmové lambda sondy
K poruche lambda sondy môže prísť z rôzných dôvodov. Poškodená môže byť v dôsledku vniknutia vody, alebo oleja, prípadne soli a blata v zimných mesiacoch. Na zlom technickom stave sondy sa môže podielať aj kvalita použitého paliva. Častou príčinou zlyhania lambda sondy je tiež usadzovanie sadzí na keramickej časti. Taktiež je veľmi častou príčinou nefunkčnosti lambda sondy jej mechanické poškodenie, nakoľko vyčnieva jej časť do motorového priestoru.. Ak sa dostanú do kontaktu káble vedúce od sondy do riadiacej jednotky s horúcimi časťami motora, môže prísť k roztaveniu a tým sa preruší tok informácií zo sondy do ECU.
Najbežnejšie a najčastejšie príznaky, ktoré indikujú poruchu lambda sondy sú:
- Rozsvieti sa kontrolka motora
- Zvýšená spotreba
- Zniženie výkonu motora
- Nerovnomerný chod motora
- Zvýšenie teploty výfukového systému, ktoré môže viesť k poškodeniu katalyzátora.
- Čierny dym vychádzajúci z výfukového systému
- Pri kontrole na STK zistená vysoká koncentrácia škodlivých látok vo výfukových plynoch
Životnosť lambda sondy je podľa výrobcov udávaná od 50 000 do 80 000 kilometrov. Odporúčaná aspoň vizuálna kontrola je každých 30 000 kilometrov. Pri akomkoľvek náznaku mechanického poškodenia treba vyhľadať autoservis a dať si lambda sondu poriadne skontrolovať.
O nás
Kliknite si na nás, teda na COMCO,SK a dostanete sa do sveta kvalitných náhradných dielov na takmer všetky automobily. Pravidelnú údržbu s nami hravo zvládnete, lebo máme pre vás široký výber olejov a filtrov. Na nablýskanie vášho miláčika máme kvalitnú autochémiu a množstvo zaujímavých doplnkov. Určite vás chytí za srdce výber špičkového náradia za vynikajúce ceny.
.
Prečítajte si tiež
- Zakážu fajčenie za volantom?
- Energetický nápoj za volantom
- Textilné snehové reťaze?
- VW GOLF GTI Ikona športových hatchbackov
- Pes a mačka v aute
- Koľko stojí diaľničná známka v roku 2025?
- Audi Quattro je epicky legendárne
- Legendy DTM: Mercedes-Benz vs. BMW
- Namiesto angličáku vrak? Not wheels prichádza.
- Niki Lauda a jeho život legendy formule 1
- Brzdové kotúče a bezpečnosť
- Turbo a kompresor - výkon nado všetko
- Tyčky stabilizátora ako naši pomocníci
- EGR Ventil ako kámoš aj potiažista
- Momentový kľúč je kľúčový