Brzdy do auta - brzdový strmeň
Brzdové strmene sú dôležité pre brzdný výkon vášho vozidla. O brzdových strmeňoch možno povedať, že sú srdcom brzdových systémov vozidiel, ktoré používajú kotúčové brzdy. Pretože kotúčové brzdy sú najbežnejšie, brzdové strmene nájdete prakticky v každom modernom automobile.
Populárne diely Brzdy do auta - brzdový strmeň
Značky dielov Brzdy do auta - brzdový strmeň
NTY
Brzdy do auta - brzdový strmeň
Brzdový strmeň je súčasťou kotúčovej brzdy, v ktorej sú vstavané piesty brzdového valca. Keď vodič pritlačí brzdový pedál piest brzdového valca sa pohne a začne proces brzdenia. Zjednodušene povedané, účelom brzdového strmeňa je stlačiť brzdové doštičky proti rotoru a zastaviť tak vozidlo. Ďalšou dôležitou funkciou strmeňa je, že drží platničky rovnobežne s brzdovým kotúčom. V opačnom prípade by bol brzdný účinok znížený a opotrebenie povrchu podložky by bolo nerovnomerné.
Druhy brzdových strmeňov
Pevný strmeň
Pevné strmene sú vybavené brzdovými valcami po oboch stranách kotúča. Po stlačení pedála každý piest ovláda platničky, samotný strmeň sa nepohybuje. Odtiaľ označenie pevný. Pevné strmene majú piesty na oboch stranách brzdového kotúča. Pretože prichádzajú v pároch, počet piestov sa pohybuje od 2, 4 do 6. Niektoré budú mať dokonca celkom 8 piestov. To je však prípad, keď je potrebná nesmierna brzdná sila, ako napríklad vo vysokorýchlostných alebo ťažkých vozidlách.
Pokiaľ ide o rozloženie brzdnej sily, najlepšie fungujú pevné strmene. Výhodou pevných strmeňov je aj pocit, ktorý vytvárajú pri brzdovom pedáli. Vytvárajú rýchle, pevné a silné uchopenie brzdového kotúča, ktorý sa prenáša až k nohe vodiča. Ale majú aj svoje nevýhody - majú viac ako jeden piest, vďaka čomu sú ťažšie ako plávajúci typ. Tiež sú zvyčajne veľké, najmä ak počet piestov presahuje štyri. Ďalšou nevýhodou týchto typov strmeňov je ich znížená tolerancia k nedokonalostiam brzdného kotúča.
Plávajúci ( voľný ) strmeň
Plávajúce strmene sú kompaktné, ľahké a nie tak výkonné. Fungujú na opačnom princípe. Platničky sú pevné a pohybujú sa celé čeľuste. Väčšina moderných plávajúcich strmeňov je vybavená dvomi vodiacimi čapmi, ktorých jedinou úlohou je zabezpečiť pohyblivosť strmeňa v smere pohybu piestu a zároveň ho stabilizovať. Plávajúce strmene sa dodávajú s jedným alebo dvoma piestami. Oba piesty sú umiestnené na vnútornej strane brzdového kotúča.
Brzdové strmene sa opotrebúvajú u každého vozidla inak. Je to preto, že miera opotrebenia závisí od vašich vodičských návykov, jazdných podmienok a podnebia. Miera opotrebenia tiež závisí od typu strmeňa, dizajnu a kvality. Za normálnych jazdných podmienok môže časom teplo generované brzdovým systémom oslabiť a rozbiť tesnenie vo vnútri strmeňov. Môžu byť hrdzavé, znečistené a ak pravidelne nejazdíte, môžu z nich unikať brzdové kvapaliny. Brzdy by ste si mali nechať okamžite skontrolovať, ak narazíte na niektorý z nasledujúcich stavov:
Príznaky možných porúch brzdových strmeňov
- vaše brzdy nepretržite škrípu
- kontrolka brzdy alebo kontrolka ABS sa rozsvieti
- vaše auto pri brzdení trhne alebo ťahá na jednu stranu
- brzda pri stlačení vibruje
- váš brzdový pedál je neobvykle mäkký, hubovitý alebo tvrdý
- predlžovanie brzdnej dráhy
- problémy pri odbáčaní
- všimli ste si, že brzdová kvapalina uniká okolo kolies alebo motorového priestoru
Ak spozorujete ktorýkoľvek z týchto varovných príznakov porúch brzdového strmeňa, nechajte čo najskôr skontrolovať celý brzdový systém kvalifikovaným technikom. Ak tento problém budete ignorovať príliš dlho, riskujete nielen svoju bezpečnosť, ale môžete tiež pridať značné náklady za opravu.
Kontrola a údržba brzdových strmeňov nie je vyhradená iba pre mechanikov. Niektoré diagnostické úlohy alebo úlohy na riešenie problémov sú jednoduché a môžete ich vykonávať sami. V prípade menšieho poškodenia môžete opravu vykonať aj svojpomocne. Dôvodom blokovania a nesprávnej funkcie strmeňov môžu byť nečistoty, cudzie predmety, hrdza na povrchu a absencia mazív. Ak chcete tento diel vymeniť alebo odstrániť, mali by ste:
- zdvihnúť vozidlo pomocou zdviháka;
- odstrániť koleso;
- odskrutkovať upevnenie strmeňa;
- odstrániť strmeň bez toho, aby ste odpojili hadičku s brzdovou kvapalinou.
V prípade, že si problém vyžaduje vážnu opravu, odporúčame kontaktovať servisné stredisko. Výmena brzdových strmeňov sa vykonáva, keď sa vyskytne závažné mechanické poškodenie systému bŕzd. Pri absencii skúseností sa neodporúča robiť takúto opravu svojpomocne, aby nedošlo k poškodeniu integrity systému.