EGR Ventil: Ako funguje a aké sú príčiny jeho porúch?
Všetko, čo potrebujete vedieť o EGR ventile.
Obrovskou snahou výrobcov automobilov zvlášť v poslednom období je znižovanie emisií výfukových plynov. Prispievajú tak k znižovaniu vytvárania skleníkových plynov a tým pádom aj k čistejšiemu ovzdušiu. Sú rôzne spôsoby ako je možné znížiť produkciu oxidov dusíka a iných nebezpečných exhalátov. Jedným z účinných prostriedkov je použitie zariadenia na recirkuláciu výfukových plynov. Toto zariadenie má skratku EGR. Počuli ste už o ňom? My vám teraz priblížime ako funguje.
EGR ventil
EGR je skratka pre exhaust gas recirculation, čiže pre recirkuláciu výfukových plynov. Zariadenie je umiestnené medzi výfukovým a nasávacím potrubím. Jeho úlohou je vrátiť časť výfukových plynov naspäť do nasávania a tak ich zmiešať so zmesou paliva a vzduchu. Najprv sa tento systém začal používať v naftových motoroch a v súčasnosti je montovaný aj do benzínových motorov. Počas štartovania a veľkej záťaži motora je ventil uzavretý, lebo do motora prúdi bohatá zmes, ktorá pri spaľovaní nevytvára také množstvo oxidov dusíka. Otvára sa až pri kľudnej jazde bez veľkej záťaže motora, lebo vtedy motor pracuje s chudobnou zmesou, ktorá pri spaľovaní vytvára veľké množstvo nebezpečných látok. Zmiešavaním výfukových plynov s nasávanou zmesou príde k ochladeniu spaľovacieho priestoru a tým aj k menšej produkcii nebezpečných exhalátov. Aby sa EGR ventil otvoril vždy v správny čas, je riadený elektronicky cez riadiacu jednotku motora. Pri naftových motoroch je vrátených až 50 % spalín a pri benzínových motoroch je to približne 10 % až 25 %. Jeho prácu počas jazdy nespozorujete, ale životné prostredie vám bude vďačné.
Čo spôsobuje nefunkčnosť EGR ventilu?
Sú to hlavne usadeniny vznikajúce pri spaľovaní zápalnej zmesy, takzvaná karbonizácia. Tieto usadeniny postupne znefunkčňujú ventil až do momentu, keď prestane úplne pracovať. Pokiaľ zostane uzatvorený, tak si to možno ani nevšimnete pri štartovaní, ale keď zostane stále otvorený, tak zrejme ani nenaštartujete, alebo vám motor rýchlo zhasne a z výfuku sa bude valiť biely dym.
Hlavné príznaky poškodeného, alebo nefunkčného EGR ventilu:
- Rozsvietenie kontrolky motora
- Strata výkonu pri akcelerácii
- Kolísavý chod motoru
- Elektronika môže motor dať do núdzového režimu
- Problematické štartovanie
Pri spozorovaní niektorého z týchto príznakov, treba čo najrýchlejšie vyhľadať autoservis a dať prekontrolovať funkčnosť EGR ventilu. V prípade nefunkčnosti ho treba vymeniť. Nejde len o životné prostredie, ale aj o kontrolu v stanici STK, kde vám pri meraní emisií zistia, že niečo nie je v poriadku.
Prečítajte si tiež
- VW GOLF GTI Ikona športových hatchbackov
- Pes a mačka v aute
- Koľko stojí diaľničná známka v roku 2025?
- Audi Quattro je epicky legendárne
- Legendy DTM: Mercedes-Benz vs. BMW
- Namiesto angličáku vrak? Not wheels prichádza.
- Niki Lauda a jeho život legendy formule 1
- Brzdové kotúče a bezpečnosť
- Turbo a kompresor - výkon nado všetko
- Tyčky stabilizátora ako naši pomocníci
- EGR Ventil ako kámoš aj potiažista
- Momentový kľúč je kľúčový
- Eznamka.sk - kde sú diaľničné známky doma
- Celoročné pneumatiky po celý rok
- Filtre a oleje