10 praktických rád pre bezpečnú jazdu na snehu a ľade
Poradíme vám, ako bezpečne zvládnuť jazdu na zasnežených a zľadovatených cestách.
Zima je ročné obdobie, kedy sa veľmi často mení počasie. Jeden deň je krásne slnečno a na druhý deň môže husto snežiť. Pohľad na zasneženú krajinu je nádherný, ale sneh prináša aj vyššie nároky na bezpečnú jazdu.
Preto vám prinášame niekoľko typov a rád, ako zvládnuť jazdu na snehu a vždy sa bezpečne dostať do cieľa:
1. Príprava vozidla ešte pred jazdou
Skôr ako nasadneme do auta, je potrebné sa na jazdu pripraviť. V prvom rade treba automobil dôkladne očistiť od snehu a ľadu. Nesmieme zabudnúť na očistenie špz a svetiel. Vo výbave treba mať v zimnom období malú skladaciu lopatku na sneh, snehové reťaze na kolesá, rozmrazovač okien a zámkov, štartovacie káble a spreje a škrabku na ľad. Už asi nemusíme ani pripomínať, že treba skontrolovať hustomerom hustotu chladiacej zmesi, na ostrekovanie skiel používať nemrznúcu zmes a mať obuté zimné pneumatiky. Dôležitú úlohu v daždi a v snežení majú stierače. Pravidelnou kontrolou a včasnou výmenou si zabezpečíte výborný výhľad a tým aj bezpečnosť počas jazdy. Na zahmlené okná môžete použiť utierky proti zahmlievaniu, aby ste mali vždy čistý výhľad. Taktiež vám pomôže pohlcovač vlhkosti. Je dobré mať v aute aj ručnú lampu, hlavne v noci veľmi pomôže.
2. Čo si zobrať zo sebou ak ideme na dlhšiu jazdu?
Ľahko sa môže stať, že budeme musieť stáť v kolóne, alebo čakať na vytiahnutie, ak zapadneme a nemôžeme sa pohnúť. Preto je dobré si zobrať na cestu teplý nápoj v termoske, jedlo, teplé deky a mať plnú nádrž, aby sme mohli mať naštartované a kúriť. Mobilný telefón treba pred jazdou úplne nabiť a zobrať aj nabíjačku do auta.
3. Naplánujte si väčšiu časovú rezervu na dojaz do cieľa
Počítajte s tým, že na zasneženej ceste vás môže zdržať nečakaná udalosť, napríklad havária pred vami, skrížený kamión a aj samotná jazda je pomalšia, ako na suchej ceste. Ak budete počitať s väčšou časovou rezervou, budete kľudnejší za volantom a jazda bude bezpečnejšia. Treba vždy dodržiavať bezpečnú vzdialenosť od auta idúceho pred vami a zvlášť na snehu, aby ste mali dostatok priestoru na bezpečné ubrzdenie vozidla.
4. Ako jazdiť s manuálnou prevodovkou a s automatom na snehu?
Pri manuálnej prevodovke je dobré vždy sa snažiť preradť na vyšší stupeň, aby nedochádzalo k preklzovaniu kolies. Pri jazde s automatom treba zapnúť, ak sa dá zimný režim a ak je možnosť manuálneho radenia, tak zaradiť vyšší stupeň. Keď schádzame z kopca, tak treba brzdiť v čo najväčšej miere motorom so zaradeným rýchlostným stupňom a len veľmi jemne dobrzďovať brzdou. Nechajte si vždy väčší odstup od vozidla jazdiaceho pred vami, aby ste mohli bezpečne zabrzdiť. V našej ponuke máme aj hlavice radiacej páky, ktoré vám spríjemnia jazdu.
5. Naučte sa správne jazdiť do zákrut a sledujte informácie na prístrojovom paneli
Všetky automobily, ktoré sa dnes vyrábajú majú ABS, čiže protiblokovací systém. V zime na zasneženej vozovke bude často v činnosti a vám pomôže zvládnuť krízové situácie. Počas činnosti vám bude vibrovať brzdový pedál. Akonáhle toto pocítite, treba zvýšiť opatrnosť, lebo kolesá sa dostávajú do šmyku. Niektoré automobily majú aj kontrolku, ktorá sa rozsvieti prei činnosti systému ABS, ale aj ostatné bezpečnostné systémy signalizujú svoju činnosť na prístrojovej doske. Ak sa už dostanete do šmyku, pustite plynový pedál a auto by malo ísť správnym smerom. Zvlášť pozor na zadný náhon, kedy sa ľahko dostanete do tzv. hodín. Stále pripomíname, že treba ísť veľmi opatrne, radšej pomalšie, ale bezpečne.
6. Ako je to s pohonom na všetky štyri kolesá?
Veľmi obľúbenými automobilmi sú SUV, Off road, alebo jednoducho štvorkolky, čiže s pohonom všetkých štyroch kolies. Vo väčšine prípadov je hnacia len jedna náprava a v prípade preklzu sa pripája aj druhá náprava. Tieto vozidlá sú bezpečnejšie ako autá s pohonom len jednej nápravy. Ale aj tu treba byť veľmi opatrní a neprecenovať svoje schopnosti. V prípade núdze ponúkaju niektoré z týchto automobilov aj uzávierku diferenciálu, aby sa dostali z hlbšieho snehu.
7. Používajte vždy zimné pneumatiky
Na zasneženej ceste vždy jazdite so zimnými pneumatikami, ale môžete použiť aj celoročné pneumatiky. Pri výbere zimných pneumatík buďte ostražitý a nevyberajte len podľa ceny, ale aj podľa testov a recenzií. Dobrá zimná pneumatika vám môže zachrániť život. Rozdiel medzi nimi je v zložení zmesi a tým aj v príľnavosti k vozovke. Nejde len o sneh a ľad, ale aj o mokré cesty, kedy je tiež dôležitý kontakt pneumatiky s vozovkou. Nezabudnite si zobrať aj snehové reťaze, pomôžu, keď cesta bude so zimnými pneumatikami neprejazdná.
8. Čo robiť, ak ste už zapadli?
V prvom rade neprepadnúť panike. Môžete skúsiť použiť lopatku na sneh a odhádzať sneh spred kolies. Ak to nepomôže, tak zoberte rohožky z auta a skúste ich dať pod kolesá a tak sa dostať von. Ak zlyhajú všetky svojpomocné možnosti, tak nám zostáva už len použiť telefón a zavolať pomoc.
9. Kontrolujte technický stav automobilu
Je veľmi nepríjemné, ak sa vám niečo pokazí na zasneženej ceste. Samozrejme, niektoré poruchy prídu nečakane, ale mnohým sa dá vopred zabrániť správnou a pravidelnou kontrolou technického stavu, množstva prevádzkových kvapalín a napríklad aj kontrolou osvetlenia automobilu. Hlavne v noci veľmi pomôže ručná lampa.
10. Využívajte výdobytky modernej techniky v automobiloch
V súčasnej dobe sú moderné automobily vybavené rôznymi komfortnými prvkami, ako sú vyhrievané sedadlá, alebo môžete použiť vyhrievaný poťah sedadiel. Taktiež vyhrievaný volant, vyhrievané okná a zrkadlá a mnoho iného. Využívajme všetky tieto dostupné pomôcky komfortu, aby naša jazda bola kľudná, aby sme sa cítili uvoľnení a pokojní. Prispieva to k bezpečnej a pokojnej jazde.
Tím COMCO vám želá šťastnú cestu.
Prečítajte si tiež
- Energetický nápoj za volantom
- Textilné snehové reťaze?
- VW GOLF GTI Ikona športových hatchbackov
- Pes a mačka v aute
- Koľko stojí diaľničná známka v roku 2025?
- Audi Quattro je epicky legendárne
- Legendy DTM: Mercedes-Benz vs. BMW
- Namiesto angličáku vrak? Not wheels prichádza.
- Niki Lauda a jeho život legendy formule 1
- Brzdové kotúče a bezpečnosť
- Turbo a kompresor - výkon nado všetko
- Tyčky stabilizátora ako naši pomocníci
- EGR Ventil ako kámoš aj potiažista
- Momentový kľúč je kľúčový
- Eznamka.sk - kde sú diaľničné známky doma